XI OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY DOSKONALENIA ZAWODOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU ZOOFIZJOTERAPEUTÓW Falenty 2017

1-2 kwietnia 2017 roku, odbyła się kolejna, XI edycja Warsztatów Doskonalenia Zawodowego  PZZ. Tematem przewodnim spotkania było „Szczegółowe żywienie psów rosnących, z nadwagą i aktywnych w celu wsparcia procesu usprawniania w klinicznej pracy zoo fizjoterapeuty”.  W wydarzeniu brało udział 17 słuchaczy z całej Polski. Spotkanie poprowadziła dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz- specjalistka żywienia klinicznego, autorka kilkuset publikacji z zakresu żywienia w różnych czasopismach branżowych i specjalistycznych, współpracująca z licznymi organizacjami jak Viva czy  COAPE. Od 2008 roku, dr Sybilla również udziela porad żywieniowych na zawodach psich sportów.

Sybilla wspólne

W pierwszy dzień warsztatów przypomnieliśmy sobie podstawy anatomii i fizjologii układu pokarmowego psa, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich etapów trawienia spożywanego przez zwierzę pokarmu. Poznaliśmy właściwości energetyczne i odżywcze pokarmów, w tym wartość biologiczną białka, podział i właściwości tłuszczy, ładunek glikemiczny węglowodanów. Nauczyliśmy się  określać zapotrzebowanie pokarmowe z uwzględnieniem różnych stanów fizjologicznych psa, szacować kaloryczność posiłków domowych, przemysłowych, a także mieszanych oraz planować posiłki u psów o różnym natężeniu aktywności – w tym psów sportowych.

Drugiego dnia wykładów skupiliśmy się na omówieniu żywienia psów z nadwagą i otyłością, wraz z oceną BCS oraz pomiarem morfotycznym pozwalającym na ocenę stopnia otłuszczenia. Dr Sybilla pokazała nam jak planować posiłki u psów o różnym stopniu nadwagi i natężenia aktywności oraz jak szacować potencjalnie skuteczne odchudzanie w czasie. Na koniec warsztatów zostały nam przedstawione zasady prawidłowego bilansowania wapnia do fosforu oraz omówione najważniejsze i najbardziej skuteczne składniki zawarte w suplementach diety dedykowanych dla psów.

Warsztaty przebiegły w niezwykle miłej atmosferze, były bardzo inspirujące i wniosły mnóstwo cennej wiedzy, która pozwoli nam jeszcze lepiej i skuteczniej pracować z naszymi psimi pacjentami J.

OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY DOSKONALENIA ZAWODOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU ZOOFIZJOTERAPEUTÓW – Kurs Terapii Metodą Dorna 

 IX OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY DOSKONALENIA ZAWODOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU ZOOFIZJOTERAPEUTÓW Falenty 2015

12080093_881258385261342_710054044305963487_o

W dniach 2-4.10.2015 w ramach IX Warsztatów Doskonalenia Zawodowego Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów odbył się kurs terapii Metodą Dorna. W Warsztatach brało udział piętnastu członków Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów, którzy na koniec spotkania otrzymali certyfikaty ukończenia kursu i jako jedyni w Polsce terapeuci , pozwolenie na leczenie zwierząt  tą techniką.

Szkolenie poprowadzili prelegenci z Czech, będący jednocześnie twórcami zastosowania tej metody w dziedzinie weterynarii – Andrea Dunová, Martin Duna i MVDr. Lenka Zemanová.

Początkowo uczestnikom została przedstawiona ogólna ideologia terapii Metodą Dorna, zasada jej działania, główne założenia oraz kluczowe elementy niezbędne do jej wykorzystania. Metoda Dorna jest terapią osteodynamiczną, polegającą na wykonywaniu rękami terapeuty powolnego i naturalnego ruchu z jednoczesnym uciskiem w obrębie określonych struktur ciała pacjenta. Prowadzony ruch jest analogiczny do ruchu jaki zwierzę wykonuje podczas swojej naturalnej aktywności fizycznej. Zostają uwolnione wszelkie blokady znajdujące się w tkankach łącznych oraz na przebiegu meridianów energetycznych. Podstawowym  i najważniejszym efektem terapeutycznym w Metodzie Dorna jest powrót stawów do fizjologicznej – właściwej pozycji.

IMG_7117

Kurs polegał nie tylko na samym przedstawieniu, wyćwiczeniu i zastosowaniu  określonych technik manualnych, ale miał za zadanie również wyjaśnić co dzieje się w organizmie podczas ruchu i pokazać jak ważne jest  tutaj utrzymanie prawidłowego (fizjologicznego) ułożenia struktur całego układu kostnego. Po części teoretycznej obejmującej również powtórkę z anatomii, rozpoczęta została część praktyczna, polegająca na wykonywaniu odpowiednich chwytów na sobie jak i modelach zwierzęcych. Zrozumienie pewnych zasad biomechaniki i procesów zachodzących w organizmie podczas ruchu , pozwoliło uczestnikom na przeprowadzanie ćwiczeń w sposób jeszcze bardziej czuły, uważny i efektywniejszy. Wszyscy kursanci nie ukrywali zdziwienia patrząc na zwierzęta, które wpadały w swego rodzaju stan błogości podczas stosowania tej metody.

W trakcie warsztatów wszyscy przeżyliśmy niezapomniane, magiczne chwile, które na długo pozostaną w naszych sercach i pamięci. Myślę, że to czego nauczyliśmy się na tym kursie od samego guru Metody Dorna –Andrea Dunová, niezwykle wzbogaci naszą dotychczasową pracę, poszerzy nasze umiejętności oraz da nowe, NIEZNANE DOTYCHCZAS W POLSCE  narzędzie do fizjoterapii zwierząt.

IMG_7133IMG_7144

 

 

 

 

 

 

 

Brawo Zoofizjoterapeuci  !!! Dziękujemy – Andrea Dunová !!!

tekst: Mgr Aneta Porębińska, zoofizjoterapeuta, v-ce przewodnicząca PZZ

 

 

VIII OGÓLNOPOLSKIE WARSZTATY DOSKONALENIA ZAWODOWEGO POLSKIEGO ZWIĄZKU ZOOFIZJOTERAPEUTÓW Poznań 2015

DSC06010

W dniach 20-21 czerwca 2015 w hotelu Safir w Poznaniu odbyły się VIII Warsztaty Doskonalenia Zawodowego.

W sobotę 20 czerwca warsztaty rozpoczęły się wykładem o anatomii stawu kolanowego. Temat został podzielony na dwie godzinne sesje: wykładową oraz praktyczną, podczas której uczestnicy mieli możliwość obejrzenia i palpacyjnego zbadania omawiany struktur na preparatach. Wykład i część praktyczną poprowadził prof. zw. dr hab. Szymon Godynicki, wieloletni kierownik Katedry Anatomii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Następnie odbył się wykład „Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego – etiologia, patobiomechanika, leczenie operacyjne – na co zwrócić uwagę w planowaniu i w przebiegu procesu rehabilitacji”, poprowadzony przez dra n. wet. Grzegorza Wąsiatycza z Kliniki Weterynaryjnej dr. Grzegorza Wąsiatycza w Poznaniu. Wykład także odbył się w dwóch częściach, które trwały ponad godzinę, dzięki czemu możliwe było dokładne omówienie problemu i procesu rehabilitacji. W międzyczasie odbyły się także prezentacje firm: Astar (producent sprzętu do fizjoterapii), Animal Medik (producent fitoterapeutyków) oraz Vet Stem Cell (firma z branży medycyny regeneracyjnej zwierząt). Na koniec pierwszego dnia odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów.

DSC05945DSC05970

Drugi dzień warsztatowy prowadził dr n. wet. Grzegorz Wąsiatycz. Pierwszym tematem, który omówił, było nawykowe zwichnięcie rzepki – etiologia, patobiomechanika, leczenie operacyjne – na co zwrócić uwagę w planowaniu i w przebiegu procesu rehabilitacji. Następnie Uczestnicy mieli okazję nabyć wiedze o innych chorobach oraz urazach stawu kolanowego (osteochondroza, złamania trzeszczek, skręcenie stawu kolanowego, zerwanie więzadła krzyżowego tylnego, uszkodzenia łąkotek) i poznać ich etiologię i patobiomechanikę. Dowiedzieli się także o leczeniu powyższych chorób – na co zwrócić uwagę w planowaniu i w przebiegu procesu rehabilitacji.

 

DSC05968DSC05941

Opracowała: Żaneta Szefer

VII Warsztaty Doskonalenia Zawodowego
Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów
Falenty 2014.
20 i 21 września br. W Falentach koło Warszawy odbyła się kolejna, siódma edycja warsztatów PZZ. Przewodnim tematem spotkania była fizjoterapia psów sportowych. Prowadząca, Heli Hyytiainen, jest fińską fizjoterapeutką od 2003 r., absolwentką Royal Veterinary College w Londynie, kierunku Fizjoterapia Weterynaryjna. Obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Helsińskim, na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Od 12 lat prowadzi prywatną praktykę zoofizjoterapeutyczną, a od 2006 r. pracuje również w Helsińskim Weterynaryjnym Szpitalu Akademickim, jako fizjoterapeuta małych zwierząt oraz koni. Heli Hyytiäinen jest wykładowcą na kierunku Fizjoterapii weterynaryjnej. Prowadzi szereg konferencji, szkoleń i sympozjów w zakresie medycyny weterynaryjnej. Autorka licznych artykułów do pism branżowych.

1  3
W dobie czasu, intensywnie rozwijających się sportów psich w Polsce takich jak: agility, canicross, coursing , dogfrisbee, dogtrekking, dummy, flyball, obedience , wyścigi psich zaprzęgów, itd osoby zajmujące się profesjonalnie fizjoterapią małych zwierząt coraz częściej będą się spotykać z problemami kontuzji wynikłych z ich uprawiania. Prawdziwym wyzwaniem dla fizjoterapeuty może być nie tylko doprowadzenie do podstawowej sprawności ruchowej pacjenta ale do sprawności psa „uprawiającego sport” profesjonalnie, a co się z tym wiąże, często o ponad przeciętnych możliwościach w zależności od dyscypliny w której bierze udział. Aby w prawidłowy sposób zająć się psem sportowym, trzeba poznać specyfikę, zasady oraz wymagania konkretnej dyscypliny sportowej.
Innym zadaniem przed którym może zostać postawiony fizjoterapeuta to przygotowanie zdrowego psa do zawodów pod względem kondycyjnym i ruchowym oraz utrzymanie wysokiej sprawności w okresie sezonu sportowego.
Heli w niezwykle obrazowy sposób przybliżyła nam wiedzę z zakresu biomechaniki ruchu której zrozumienie jest podstawą do prawidłowej rehabilitacji i treningu psów sportowych.