Kinezyterapia

_0036_istock_how_do_dogs_really_age

Z definicji wynika, iż kinezyterapia polega na leczniczym stosowaniu ruchu. Kinezyterapię dzieli się na ćwiczenia bierne (pasywne), ćwiczenia czynne (aktywne) i rozciąganie (stretching).

Ćwiczenie pasywne cechują się tym, iż to terapeuta prowadzi ruch w stawie (stawach), natomiast pacjent pozostaje bierny. Stosowane są one najczęściej w celu obniżenia ryzyka powstania ograniczeń ruchomości w stawach, w okresie pooperacyjnym, a także u zwierząt niedokładnych i sparaliżowanych.

Ćwiczenia aktywne wymagają zaangażowania zwierzęcia. Do ich wykonania można wykorzystać różnego rodzaju sprzęt (poduszki sensoryczne, piłki rehabilitacyjne, pochylnie, poprzeczki, bieżnie ruchome suche i podwodne, baseny i inne), jak również można ćwiczyć bez pomocy sprzętu. Celem ćwiczeń czynnych jest wzrost siły mięśniowej, poprawa wydolności i wytrzymałości, koordynacji oraz ogólnej kondycji zwierzęcia.

Stretching polega na wykonywaniu ruchów w stawach zwierzęcia rękami terapeuty, przy czym technika oraz cel jest różny od ćwiczeń biernych – stretching oddziałuje na mięśnie, zapobiega przykurczom oraz je likwiduje.